Винахід колючого дроту

Винахід колючого дроту

Мало хто знає, але спочатку колючий дріт був не зовсім колючим, як в даний час. До праотців сучасної колючого дроту слід віднести дротяний паркан для домашньої худоби, який в 1873 році спорудив звичайний американський фермер Генрі Роуз зі штату Іллінойс. Але, як виявилося, фермер не був типовим простаком з американського передмістя і в тому ж 1873 році він запатентував свій винахід. Коли дротяний паркан був продемонстрований на сільськогосподарській виставці в містечку Де-Калб, його схвалило чимало відвідувачів, але тільки троє з них – Джекоб Хейш, Ісаак Еллвуд і Джозеф Ф. Глідден побачили перспективу в подальшому конструктивному вдосконаленні даного винаходу. Вже в лютому наступного року один з винахідників – Ісаак Еллвуд, запатентував новий тип колючого дроту, який не витримав конкуренції з версією колючого дроту від Джозефа Ф. Гліддена.

Глідден зовсім інакше підійшов до вирішення проблем ефективності дроту, наділивши його шипами, розміщеними по всій довжині через рівні проміжки. Шипи виготовлялися за допомогою дробарки для кави. Шипи намертво обмотувалися навколо дроту, що дозволяло їм залишатися на місці за будь-яких обставин зовнішнього механічного впливу. Також шипи обмотувалися іншим дротом, що забезпечувало надійну фіксацію. Втім, Гліддена можна назвати більшою мірою успішним комерсантом, ніж новатором, тому що його колючий дріт egoza.ua також базувався на більш ранніх розробках 1865 року француза Луї Джанніна.

У липні 1874 року друг і соратник Гліддена Іссак Еллвуд викупив у винахідника половину патентних прав, і вони разом заснували компанію «I.L. Ellwood Manufacturing Company». Почавши виробництво на задньому дворі скоб’яної лавки І. Еллвуда, партнери змогли стрімко розширити потужності спільного підприємства. За двадцять років виробництва колючого дроту, в період з 1875 по 1900 рік, річний обсяг продукції зріс з 270 до 150 000 тонн.

За загальноприйнятою версією першим винахідником колючого дроту вважається саме американець Джозеф Ф. Глідден, який зумів також налагодити його виготовлення та реалізацію в промислових масштабах. Колючий дріт Гліддена застосовується і в даний час, але з плином часу його почала витісняти більш ефективна колючка з агресивними лезами – це армована колюча стрічка під назвою Єгоза або Barbed Razor Wire Concertina, конструкція яких аналогічна.